Otoriter Site Nedir?

Otoriter site nedir?

Otoriter siteyi kısaca tanımlamak gerekirse: “Bir konu hakkında araştırma yapıldığında ya da hizmetten yararlanılmak istenildiğinde başvurulan kaynak sitedir.”
Otoriter sitenin, zamana bağlı olarak gerekli SEO işlemlerini ve makalelerini yüklemeye devam ettikçe üst sıralarda kalmayı başarma olanağı yeni açılan bir siteden daha fazladır. Fakat yeni açılan bir sitenin, otoriter siteyi geçemeyeceği olarak anlaşılmamalıdır bu. Eğer daha iyi bir hizmet söz konusu olursa, yeni bir sitenin otoriter siteyi geçmesi mümkündür.
Otoriter siteler genellikle ilk bakılan ya da ilk akla gelen siteler olduğundan dolayı diğer sitelerin otoriter siteler etrafında döndüğünü görülebilmektedir. Aslında bu yaklaşımın doğurduğu sonuçlar yanlış sayılmazlar hatta çoğu zaman oldukça iyi sonuçlar verebilirler. Otoriter siteden alınan backlink, tanıtım yazısının etkisi insanların orayı sık ziyaret etmelerinden dolayı pek mühim bir araçtır.
İnternet içerisinde, yüz binlerce blog’un içinden sıyrılıp buralara kadar gelen otoriter sitelerin diğer bloglara ve kaynaklara önemli etkileri vardır. Bu etkileri, kimi zaman yükseliş de olan bir blog’un düşüşüne sebep olabileceği gibi yükselişine de sebep olabilir. Aynı zamanda, bilgiyi zenginleştirebilme ihtimalinin yanında köreltme ihtimali de vardır.


Nasıl Otoriter Site Olunur? 

Yüz binlerce blog’u geçerek ilk sayfanın en tepesine yerleşmek elbette kolay değildir. Bunun için istikrarlı bir çalışma ve site içi&dışı optimizasyonun güncel tutulması gereklidir. Çeşitli otoriter siteler de tanıtımlar yaptırarak ya da sosyal medya hesapları aktif kullanılarak katkılar sağlanabilir.
Bu çalışmalar tek başına yeterli olmayacaktır bunun sebebi otoriter sitelerin, belli bir geçmişi olmalarından ileri gelmektedir. Google botlarının sitenizi öncelikli olarak tanıması ve kontrol etmesi gerekmektedir. Bu kontroller gerçekleştikten sonra sitenize bir değer verilir. Bu değere  pagerank denilmektedir.


Pagerank Nedir, Ne işe yarar, Otoriter Site İçin Ne Anlama Gelir? 

Pagerank, Google algoritması tarafından verilen puandır. Bu yanıyla bir sonuçtur ve SEO açısından önemlidir. Kaynak sitelerin bu puanlar açısından oldukça iyi bir konumda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat  pagerank’ın yüksek olması, sitenizi en yukarıya çıkaracak diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Bu sadece SEO kriterlerinden yalnızca bir tanesidir. Fakat yine de Google’ın size ne kadar çok değer verdiğini görmenin bir yolu olabilir. Ayrıca bu değer verişi sabit değil, yükselişe geçebileceği gibi düşüşe geçme ihtimali de vardır. Bu zaman aralığı 3-4 ay gibi bir zaman aralığında gidip gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir