İnternet Sitesi Tanıtımı

WEB’İN ORTAYA ÇIKIŞI

İnternet Çağı’nın en önemli buluşlarından biri olan ‘web’ kavramı,  tasarlanıp 1990 yılının Aralık ayında adını duyurmasıyla birlikte, çeşitli amaçlara yönelik açılan sitelerin ardı arkası kesilmeden kurulmaya başlandı.
Bu sürecin en rağbet gören siteleri elbette yeniliğin  getirdiği fırsat ile kurulan ilk siteler oldu. İnsanların bu siteleri ziyaret etmeleri ve yeni bir çağın içine doğru girmeye başlamalarını hissetmesiyle birlikte, ‘neden benim de olmasın?’ soruları da  yükseldi.

İNTERNET ÇÖPLÜĞÜ VE BLOGLAR

Yılların geçmesiyle, ortaya; blog, sosyal medya, ticaret adı altında çeşit çeşit siteler çıksa da, sayıların artmasına kimse karşı koyamadı ve ‘internet çöplüğü’ denilen yer neredeyse %80’lik bir oranla kullanılmayan web siteleriyle doldu.
Tam olarak bu alanda bilgi yığınıyla dolan internet, bazı insanlar tarafınca ciddiye alındı ve daha önemli görülerek internet içerisinde kendi dünyalarını yaratmayı başlamalarına sebep oldu. Ve gerçek anlamda oluşturdukları sağlam veritabanlarıyla halk nezdinde onay görmeyi başardılar.
Bu algıyı oluşturmaları uzun zaman almış olsa da, binlerce sitenin arasından sıyrılıp hayatta kalmaları onlara ilgili oldukları alanlarda hakim hale gelip ‘otoriter site’ olarak anılmak için bir fırsat sundu.
Otoriter sitelerin, sayısız veri arasında en güvenli ve geçerli dökümanları seçip bunu sanal dünya ile paylaşmaları da etkili oldu ve işlerini daha dikkatli yapar hale getirdi.
Otoriter site kavramı bu şekilde ortaya çıktı ve çizgisinden sapmayarak kendi yolunda gitmeyi başardı. Bu yüzden ‘otorite’ yani ‘tam yetki, söz sahibi’ olmaya hak kazandı.

GÜVENİLİR BİLGİ YETMİYOR

Bu mecra içerisinde yalnızca sağlam veri etkili olmadı. Sanal dünya o kadar alışılmışın dışındaydı ki, yalnızca veriler işlemiyordu. Bu nokta da devreye reklamların girmesi işin boyutunu oldukça fazla değiştirdi. Dolayısıyla reklamların ve tanıtımların etkisi de en önemli otorite aracı haline geldi. Arama motorlarının reklam almaları , reklam verenler arasında bir rekabeti oluşturdu. Bu şekilde, Otoriter siteler, daima güçlü ve canlı kalmayı başarıp hizmet vermeyi sürdürdüler, sürdürmeye devam ediyorlar.
Otoriter siteler, başlıca kaynak haline getiren elbette insanlar olduğu için ‘site içi trafiğin’ artması da önemliydi. Bu bağlamda, otorite haline gelmiş siteler daha farklı yolları deneyerek arama motoru sonuçlarında ilk sıraya yerleşmeye çalıştılar, çalışıyorlar. Bunun sebebi de, insanların çıkan ilk sonuçlara yönelmesinden kaynaklanıyor. Otorite sitelerde, otorite unvanının hakkını vermek için dikkatli çalışmalar yürütüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir