Ekşi Sözlük Nedir?

Ekşi Sözlük Tanıtımı

EKŞİ SÖZLÜK NEDİR?

Ekşi Sözlük içerisinde A’dan Z’ye her türde bilginin bulunduğu interaktif bir sözlüktür. İçerisinde bulunan bilgiler Ekşi Sözlüğün seçmiş ve hala seçilmekte olan yazarları tarafından yazılmaktadır. Ekşi Sözlük 1999 senesinde aslında “sourtimes.org” web sitesinin küçük bir parçası olacak şekilde Sedat Kapanoğlu tarafından kurulmuştur. Ekşi Sözlük web sitesinin akılda kalmak için kullandığı slogan ise “Kutsal Bilgi Kaynağı” şeklinde hala web siteye girişte yazmaktadır. Ekşi Sözlük’e açılan başlıkların ilki olan “pena” kelimesidir.

İnternet kullanıcılarının bildiği üzere Ekşi Sözlük web sitesi oldukça popüler bir sözlüktür. O zamandan bu zamana gelirken sourtimes’ın küçük bir parçasıydı fakat popülerliği arttıkça ana parçası olma halini almıştır. Ekşi Sözlük’ün kurucusu olan Sedat Kapanoğlu yapmış olduğu birçok konuşmasında Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı kitaptan esinlenerek bu tarzda bir web site yaptığını söylemektedir.

Ekşi Sözlük’e kayıt olan kullanıcıların site içerisinde açmış oldukları başlıklara yapılan yorumlar sözlüğün kendi kuralları tarafından incelenir. Eğer yapılan yorumda sözlük kurallarına aykırı bir durum var ise o yorum moderatörler ve aynı zamanda gammaz adlı özel yazarlar tarafından silinir. 11. Nesil yazar alımları ile birlikte gammaz adı belli başlı bir gruba vermekten çıktı ve şu an sitede bulunan her yazar konsepte uygun olmayan girdileri şikayet edebilir. Bununla birlikte Ekşi Sözlük’te yazar olabilmeniz için çok zorlu bir süreç sizi bekler. 10 adet entry girişi yaptıktan sonra “çaylak onay listesi” denilen bir sıralamaya girersiniz. Bu sıralama, sözlüğe her gün giriş yapanlar arasında yeniden belirlenir. Bu bekleme süresi ise ortalama 2 yıldır. Özellikle ekşi sözlük tanıtımı yapan siteler, site içerisindeki güçlü etkileşim nedeniyle çok iyi dönüşler almaktadır. Ancak girdilerin “sözlük” formatına uygun olması zorunluluğu vardır. Salt reklam amacı güden girişler moderatörler tarafından silinir.

Ekşi sözlüğün başlangıç mottosu “bilgi kaynağı” olsa da, daha sonraları bu misyonundan kopmuştur. Şu an için genel konsept, bilgi kaynağı olmaktan çok, sosyal medya niteliğindedir. Ancak yine de içerisinde çok değerli yazarlar barındırmaktadır.

Siz de her ay milyonlarca ziyaretçiye sahip ekşi sözlükte tanıtım yapmak istiyorsanız, canlı destekten yardım alabilirsiniz!

Yorum (1)

  • Sinan devrim| Nisan 18, 2019

    Merhaba eksi sozlukte baslik acma link ekleme ve uc bes yorum için ucretiniz nedir

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir